Možná i vy už jste zažili onen nepříjemný pocit, kdy jste peníze sice potřebovali, ale neměli jste je. To se stává, a nebylo by divu, kdybyste nebyli výjimkou. Protože se ne vždycky daří dost vydělávat, a pak už stačí jenom trocha přemrštěných výdajů nebo nějaký ten větší neplánovaný výdaj navrch, a je tu finanční tíseň, v níž se je třeba začít urychleně a třeba i razantně omezovat. A někdy to dokonce ani omezování se nespraví. Protože peněz může scházet tolik, že už ani oželet vše postradatelné nestačí. A mělo by se redukovat nebo oželet i placení toho podstatného, což ale, jak mi dosvědčíte, samozřejmě nejde.
A když tedy člověk potřebuje peníze, které už nemá, které už mu předčasně došly? Co s tím? Jak mít, když někdo nemá?
Když už to nejde jinak, může pomoci samozřejmě třeba půjčka. Proč by také ne? Půjčky jsou tu od toho, aby si je ti, jimž peníze nestačí, brali a platili jimi do doby, než zase budou sami mít. Což vypadá na první pohled docela dobře, a je-li už na tom něco špatného, pak snad jedině to, že se musí půjčené peníze jednoho dne i s úroky vrátit, respektive splácet.
A když člověk půjčku potřebuje, touží po ní a snaží se ji získat, ale nedokáže najít banku, kde by mu při jeho problémech byli ochotni vyhovět? Pak se musí zkrátka obrátit na nebankovní společnost, kde uspěje, bude-li mít štěstí. A třeba ne štěstí, ale nemovitost, díky které se pro něj stane dostupnou hypotéka bez příjmu. Za kterou se ručí právě zástavou nemovitosti, díky čemuž se tu žadatelé nepodrobují zase až tak náročnému prověřování, nekladou se tu na ně přehnané nároky, a díky tomu je poskytnutí podobné nebankovní hypotéky často sázkou na jistotu. A takovou jistotu lidé ve finanční tísni potřebují. Nikdo přece nemůže žít bez peněz. A když mu je tedy nabízejí někde rychle a pohodlně, proč by toho nevyužil?