Pamatujete se na legendární filmový snímek z roku 1978 s názvem „Kulový blesk“? Dr. Radosta v podání Rudolfa Hrušínského tam zmíní důležitou poznámku ohledně úrazů v průběhu stěhování. Filmový děj se sice této problematice elegantně vyhnul vtipnou pointou o sbírání starožitností panem Svěrákem, ale my bychom se rádi nad úrazy trochu hlouběji pozastavili.

Stěhování a vyklízení bytů či nebytových prostor je pro úrazy přímo stvořené. Stačí jen trocha nepozornosti a poležíte si nějaký ten pátek v nemocnici. Proč raději přenechat vyklízení prostor profesionálům?

vyklízení prostor

Vnitřní zranění břicha – tyto typy úrazů patří k nejnebezpečnějším, protože mohou zpočátku působit celkem nevinně. Dochází k nim například po pádu ze schodů nebo skřípnutím břicha při přenášení velmi těžkých břemen, například sevření břišní dutiny starožitnou skříní při jejím posouvání a naklápění anebo sevření automatickou pračkou, která vás zaklíní na schodišti. Jestliže dojde k vnitřnímu krvácení, můžete být i ohroženi na životě.

Otřesy mozku – ne nadarmo používají profesionálové při práci ochranné pomůcky a vyplatí se mít v některých případech i ochrannou přilbu. Pád těžkých předmětů na hlavu může zavinit otřes mozku nebo ještě nebezpečnější krvácení do lebeční dutiny.

uklouznutí na banánové slupce

Zlomeniny – zlomit si ruku nebo lýtkovou kost není u vyklízení domu nic nemožného, manipuluje se tu s těžkými břemeny a někdy demoluje vnitřní vybavení a při této těžké ruční práci se takové úrazy stávají. Mimochodem, zlomit si můžete i drobné kůstky chodidla např. při pádu těžkých věcí na zem, a toto je velmi bolestivé a vyžaduje to dlouhodobou rekonvalescenci. Profesionálové jsou však zkušenější, než amatéři, a také používají osvědčené pracovní metody a pomůcky.

Kontakt s nebezpečnými předměty – při vyklízení se někdy narazí na jedy, kyseliny a louhy, benzín, staré zářivky s obsahem rtuti, a mimo jiné i na předměty plesnivé, stižené hnilobou anebo napadené různými parazity.