Mnoho lidí v současné době ustupuje od aplikace jednorázových plen z několika důvodů. Zejména jde o napouštění materiálu chemickými látkami, které mohou způsobit nepříznivé alergické či jiné problematické reakce. Nejde však jen o povrch těla, pokožkou se totiž všechny chemikálie vstřebávají do organismu a zasahují krevní oběh, nervovou soustavu, játra, ledviny atd. Dospělý člověk by si s takovou zátěží ještě možná poradil, ale proč vystavovat takovému riziku i malá miminka?

malé miminko

Ostatně alergie dříve nebývaly tak rozšířené, jako dnes. A proč asi? Těch škodlivých vlivů je celá řada, tak proč si ještě přidělávat problémy tam, kde to není nutné?

Návrat k přirozeným dětským, kvalitním látkovým plenám https://delamedoplen.cz/latkove-pleny/ naopak nepředstavuje žádná rizika, je to jen trochu pracnější a časově náročnější. Vaše snaha udržet dítě zdravé se rozhodně vyplatí.

Zdravotní problémy se mohou stupňovat – jestliže malá miminka vystavíme toxickým látkám již v raném věku, může to narušit zdravý vývoj jejich těla a o několik let později se pak zdravotní problémy projeví v závažnější míře. S látkovými plenami ze stoprocentní bavlny nic neriskujete.

dětská výbavička

Látkové pleny se mohou vyvařit a žehlit – praní při vysoké teplotě a následné žehlení zahubí většinu patogenů a vy pak dopřejete dítěti to nejlepší, co můžete. Takto to dělávaly již naše babičky a většina starší generace vyrostla na látkových plenkách bez zdravotních obtíží.

Plenky můžete použít i jinde – za prvé je možné plenky dědit, a to jak v rodině, tak i mezi příbuznými. Není to nic nehygienického vzhledem k důkladnému procesu praní a žehlení. A za druhé jsou plenky výborně savé a mohou se stát perfektním pomocníkem v domácnosti. Dětem poslouží jako bryndáček, hodí se jako úklidový hadřík či hadr na podlahu, můžete s nimi umývat rámy oken a dveří nebo byt po malířích. A oceníte je třeba i v dílně pro utírání štětců od barev a lepidel nebo při výměně a dolévání motorového oleje.