Tento nadpis formou otázky se vám snaží naznačit, že Češi jsou národem kutilů, a že rádi si mnoho záležitostí řeší sami, po svém. Někdy to může zajít tak daleko, že porušují plané předpisy nikoli byrokratické, ale bezpečnostní. Jde o to, že svým počínáním mohou ohrozit sami sebe i druhé na životě.

Kutilové se rádi pouští i do elektroinstalací. V zásadě je to práce fyzicky nepříliš namáhavá, pokud si odmyslíme vysekávání drážek pro elektrické kabely ve zdi, ale i k tomu dnes slouží různé nástroje, např. speciální fréza. Provádět natažení kabelů, koncových prvků (zásuvek, vypínačů a rozvodných krabic) a jejich zapojení lze odkoukat od některých instruktážních videí a tak si amatér řekne: „Vždyť na tom nic není, tak to zvládnu sám“.

kabelové rozvody

Co se amatérům může přihodit anebo proč to nechat na profesionálech

Průřez vodičů – jedna z častých chyb je, že se do zdi zabudují tenké průřezy vodičů ve snaze ušetřit nějakou tu korunu anebo v důsledku špatného výpočtu či z neznalosti. Díky tomu pak může dojít ke zkratu a ke vzniku elektrického oblouku, případně k požáru.

Nevhodně rozmístěné a přetížené zásuvky – jde zejména o spotřebiče s vyšším odběrem (výkonem), jako jsou kávovary, mikrovlnné trouby, chladničky, mrazáky, pračky, varné desky, toustovače, topinkovače, varné konvice, elektrické trouby a grily atp. Elektrikář v Praze východ Technologie budov – profesionál dobře ví, jak správně navrhnout zásuvkové okruhy, aby nebyly přetížené a byly bezpečné.

elektrikář při práci

Koupelny a kuchyně – tam platí speciální předpisy, protože tu jde o kontakt s vodou, tedy s vodivým prostředím. Amatéři tu mohou nadělat řadu chyb, jako je nevhodně umístěné osvětlení, zásuvky blízko vodních zdrojů atp. zejména v kuchyni a koupelně je extrémně důležité správné zapojení vodičů včetně uzemnění.

Nedbalost – každý elektrikář musí pracovat precizně, kupříkladu špatně dotažené svorky v zásuvkách mohou opět zapříčinit vznik požáru, a to byste jistě nechtěli.