Když začínala sociální síť YouTube své působení na veřejnosti, bylo to v květnu roku 2005. Vůbec prvním klipem byly záběry slonů ze zoologické zahrady a objevila se na nich tvář jednoho ze zakládajících členů tohoto smělého projektu. Na svou dobu šlo o revoluční počin, protože již v roce následujícím veškeré technologické Know how odkoupila firma Google, a to za neuvěřitelnou sumu, převyšující půl druhé miliardy dolarů. Majitelé společnosti Google si již tehdy byli zřejmě vědomi, jaký význam bude mít právě tento kanál, a jaké jim přinese astronomické zisky, což se také pochopitelně potvrdilo.

sociální sítě

Pro nás, obyčejné smrtelníky, to však znamená jediné – máme možnost nabízet veřejnosti i vlastní videosekvence z nejrůznějších oblastí života a přinášet lidem kolem nás informace, návody a inspirativní podněty ke zlepšení či změně životního stylu.

Video si můžete stáhnout

Představte si, že jste na YouTube objevili nahrávku od někoho, řekněme ze Švédska, jak se sází a udržuje živý plot. V nahrávce bude patrné, v jaké vzdálenosti je nutné hloubit jamky pro sazenice, jaký substrát či zeminu použít, jak často se musí alespoň zpočátku oplocení zalévat a hnojit, jakým způsobem se zastřihává, a jak se o něj pečuje v zimě. Máte před sebou ucelený návod, který získáte zdarma jen díky nadšení a touze jeho vlastníka nabídnout lidem, jako jste vy, něco prospěšného a zajímavého.

kanál YouTube

Jenže má to háček. Vlastníkem videa nejste vy, ale někdo jiný, a ten také rozhoduje o tom, zda si jej na svém profilu ponechá, anebo jej odstraní. Může se pro jeho smazání rozhodnut kdykoli a z jakýchkoli důvodů, takže se například může stát, že video objevíte ve čtvrtek a v sobotu už tam nebude.

Právě z tohoto důvodu je výhodné všechny zajímavé příspěvky ukládat k sobě – kamkoli, třeba do notebooku, anebo na externí disk. Můžete k tomu využít stahovače videa, tzv. YouTube downloader MP4, který vám tuto operaci umožní zdarma, a v původní kvalitě.