Hodně lidí u nás má nadváhu, a hlavně mužské části je to jedno. Problémy mohou být hlavně u žen, které se přeci jen chtějí líbit o něco více. Estetika je však pouze jedna strana mince. Pak je zde ještě zdraví, a to není v případě lidí s větší nadváhou, notabene obezitou vždy v dobré formě. Mnohdy je to právě naopak. Obézní jedinci trpí celou řadou duševních nemocí a často je sužují i tradičnější fyzické nemoci, které však mají obvykle chronický charakter. A všechno, co je chronické se dost dlouho, a hlavně špatně léčí. Jednou z možností, jak se těchto druhů chorob zbavit, je prostě zhubnout. Jednoduše to vypadá na papíře, avšak složitější je to uvést v život.

Mandle

Základem je samozřejmě vědět přesný stav. Toho lze docílit třeba zvážením se, nicméně standardní domácí váha ukazuje pouze hmotnost. A ta není vždy vypovídající. Vysocí lidé totiž často váží obecně mnohem více než lidé se standardní výškou, případně s menší postavou. Proto je přesnější používat BMI kalkulátor, která na tuto charakteristiku pamatuje.

Po dobré stravě se hubne

Ubrat na váze se dá hlavně změnou jídelníčku. Jak moc razantní by měla být, to záleží hlavně na dosavadních stravovacích návycích. Jsou případy, kdy stačilo opravdu jen málo a daný jedince začal hubnout jako podle příručky. To jsou však ojedinělé záležitosti, obvykle je potřeba do toho šlápnout o dost více, zvláště u obézních jedinců. Zásadní je zbavit se sladkého a tučného jídla a nahradit ho zdravějšími alternativami jako jsou ovoce a zelenina. Hlavně zeleninou se člověk může cpát od rána do večera a nepřibere. Nemá totiž skoro žádné kalorie. K tomu je dobré zařadit ještě luštěniny a samozřejmě i maso, ovšem libové.

Meloun

Odborná pomoc je možná

Lidé, kteří trpí obezitou, by měli před začátkem hubnutí své kroky zkonzultovat s odborníkem na výživu, což může být jednak dietolog, jednak výživový poradce. Komu se nechce vážit cestu do ordinace, může využít jednu z mnoha internetových poraden. Nejenže nemusí čekat dlouhé týdny, někdy i měsíce, než se dostane na řadu, ale zároveň nemusí vůbec vytáhnout paty z domu.