Všude se můžeme dočíst, že dnešní doba je šíleně uspěchaná a velmi stresující. Všechno je hrozně rychlé, musíme zvládat hromadu úkolů a povinností, a výsledkem je, že se pořád za něčím honíme. Vyděláváme peníze, abych se měli dobře. Do toho se snažíme věnovat rodině a na nikoho nezapomenout. To nás ovšem dodává do stresových situací, protože prostě spěcháme a stejně nestíháme a zapomínáme.

Život není o spěchu
Snažíme se zvládnout všechno. Je to ale nutné? Přece nemusíme mít vždycky dokonale uklizeno, napečeny všechny možné druhy koláčů pro vybíravou návštěvu, a nemusíme být s dětmi každý den několik hodin venku, abychom domácí resty doháněli večer namísto odchodu do postele. Je důležité najít nějakou rozumnou únosnou mez, abychom zvládali všechno nutné, ale v klidu.

hodinky v písku

  • Co kdyby občas rodina přijela k vám? Nemusíte přece jezdit jen vy k nim a potom nestíhat všechno ostatní.
  • Musíte jezdit ke kamarádkám každý týden? Ať taky jednou přijedou ony.
  • Musíte nechat přezout auto, uvařit, uklidit, vrátit halloweenské kostým a do toho objet všechny možné hřbitovy, protože budou Dušičky? Nemusíte dělat všechno sami. Rozdělte povinnosti mezi ostatní členy domácnosti.

vystresovaný člověk

Řekněte dost!
Neustálý stres vede jen k dalšímu stresu. Začnete vlivem hromady úkolů zapomínat, a budete ve větší časové tísni než doteď. Prostě vyškrtněte ze seznamu věci, které nejsou životně důležité. Nebojte se říct rodině, že nebudete každý víkend trávit u nich, protože potom nestíháte svou domácnost. Nebojte se říct v práci, že přesčas vzít nemůžete, protože vaše pracovní doba končí v pátek. Jakmile navyknete svoje okolí, že nikdy neřeknete ne, už se na vás budou valit povinnosti ze všech stran. Řekněte ne na věci, které se vás netýkají. Je občas potřeba být sobe a myslet na sebe. Člověk musí myslet hlavně na sebe, protože jinak se zblázní.