Zubaře k životu potřebujeme. I když někdo ze strachu vynechává pravidelné prohlídky, dříve nebo později ho návštěva zubaře stejně nemine. V nejhorším případě se jedná o stav, kdy pacient už trpí velkými bolestmi a ošetření pak pro něj bývá značně nepříjemné. Daleko lepší je, když chodíte pravidelně na preventivní prohlídky, kdy zubař dokáže včas identifikovat vznikající problém a zásah do vašeho zubu je pak minimální. Stojí vás to méně nervů, méně bolesti a také to tolik nebolí vaši peněženku.

zubař

Klíčem k tomu, abyste se netrápili takovým strachem, je najít si dobrého stomatologa. Problémem v dnešní době je, že málokterý zubař ještě nabírá nové pacienty. Populace roste a zubařů bohužel ubývá. Ale při troše hledání určitě zvládnete najít. Pokud se vám nedaří, zkuste se poptat na pobočce vaší zdravotní pojišťovny. Hledáte-li zubaře v Praze, který stále přijímá nové pacienty, navštivte zubaře Praha 10 na klinice Clinic+.

Berte si sebou k zubaři doprovod, pokud to pomůže snížit váš strach. Rozhodně na tom není nic špatného, ani když už zdaleka nejste dětskými pacienty. Přítomnost blízké osoby vás může rozptýlit v tom dobrém slova smyslu a poněkud zredukovat váš strach.

stomatolog

Jestli vašemu strachu pomáhá, že víte přesně, co zubař právě provádí, nebojte se ho požádat, aby vám řekl každý krok, který hodlá ve vašich ústech udělat. Většina zubařů je chápavých vůči bojácným pacientům a toto je to nejmenší, co pro ně mohou udělat. Jestli raději nechcete vědět vůbec nic o vašem ošetření, můžete během ošetření poslouchat hudbu ze sluchátek, abyste odvedli svoji pozornost od ošetření pryč.

Pokud víte, že se svým strachem nedokážete bojovat, zvažte návštěvu psychologa. Není na tom nic ostudného, s tímto strachem chodí ročně vyhledávat psychologickou pomoc několik desítek až stovek pacientů. Psycholog vám účinně pomůže, jak se svým strachem pracovat a zvládat ho.